Etapy diety Montignac

Dieta montignac

Dieta Montignac składa się z dwóch etapów. Celem pierwszego jest osiągnięcie wymarzonej wagi, co może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ten etap nie jest wcale ciężki, gdyż nie musimy liczyć kalorii, a jedynie wykluczyć z jadłospisu niektóre produkty. Zgodnie z zasadami, podczas pierwszej fazy diety, nie należy łączyć produktów białkowych z węglowodanowymi oraz roślinami strączkowymi. „Dobre” węglowodany ( o IG poniżej 22-35) można zestawiać z tłuszczami, zaś węglowodany o IG od 35 do 50 łączymy jedynie z warzywami i białkiem. Warzywa można łączyć z każdą z grup. Śniadania powinny obfitować w produkty o większej zawartości węglowodanów, lecz małej zawartości biała. Główny posiłek niech obfituje w tłuszcz i białko. Pod koniec dnia pamiętaj o lekkim, węglowodanowo-białkowym lub białkowo-tłuszczowym posiłku.


Etap drugi diety stanowi naturalne przedłużenie pierwszej fazy. Powinniśmy Go stosować już przez resztę naszego życia. Należy postępować zgodnie z zasadami, które stosowało się w początkowym etapie diety. Pamiętajmy, aby ograniczyć spożycie węglowodanów o IG wyższym niż 50. Jeżeli jednak po nie sięgniemy, warto je zneutralizować np. poprzez powrót na jakiś czas do pierwszej fazy programu. Owoce powinniśmy spożywać na czczo, na 30 minut przed śniadaniem. Spróbujmy także nie sięgać po kawę, lub pić jedynie bezkofeinową.

W drugim etapie diety można pozwolić sobie na kieliszek wina czy mały deser, ale ograniczmy spożycie tłuszczów. Przerwy między posiłkami nie powinny trwać krócej niż 3 godziny, a po posiłku z tłuszczem - 4 godziny. Pamiętajmy także, aby pić tylko pomiędzy posiłkami – spożywanie płynów w ich trakcie powoduje rozcieńczenie soków trawiennych i pogorszenie wchłaniania pokarmu.


Przeczytaj równieżNa potrzeby diety produkty zostały podzielone na 7 grup:


  • białkowe - mięso, drób, jaja, chude mleko i sery, niskotłuszczowe jogurty, ryby, owoce morza,
  • węglowodanowe - pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki, kukurydza, marchew, buraki, alkohol,
  • rośliny strączkowe - fasola, groch, soczewica, bób, soja,
  • warzywa - ogórki, zielony groszek, kapusta, kalafior, cykoria, papryka, por, kabaczek,
  • owoce - jabłka, gruszki, śliwki, cytrusy, brzoskwinie, truskawki, kiwi,
  • nasiona - orzechy, migdały, pestki,
  • tłuszcze - oleje, masło, margaryna, czekolada.

Ciekawe strony