Faza I diety Montignaca - podstawowe zasady

Dieta montignac

Brak ograniczeń ilościowych

Podczas pierwszej fazy diety Montignaca nie musimy obawiać się żadnych ograniczeń dotyczących ilości spożywanych pokarmów. Wszyscy miłośnicy jedzenia będą zadowoleni z faktu, że nie muszą liczyć kalorii i odmawiać sobie kolejnych porcji. Dieta Montignaca pozwala nam bowiem chudnąć jedząc tyle, ile mamy ochotę.


Czas trwania

Czas trwania fazy I nie jest ściśle określony. Zależy on od indywidualnych predyspozycji i naszych celów w kwestii zrzucania zbędnych kilogramów. Jednakże, zazwyczaj ten etap diety trwa od dwóch do trzech miesięcy. Ten czas jest niezbędny, aby przywyknąć do zmiany nawyków żywieniowych tj. porzucić złe przyzwyczajenia i przyjąć te właściwe. W tym czasie nastąpi detoksykacja organizmu oraz normalizacja pracy trzustki.


Wybór odpowiednich pokarmów

Podczas trwania pierwszej fazy diety Montignaca, należy wyeliminować z menu niektóre pokarmy - chodzi głównie o „złe” węglowodany. Oprócz tego należy pamiętać o konieczności spożywania niektórych produktów o ściśle określonej porze dnia. Posiłki w pierwszym etapie diety są zróżnicowane i zachowują równowagę pokarmową (zawartość białek, błonnika, mikroelementów, soli mineralnych i witamin).


Zasada trzech posiłków

To zasada oczywista, jednak ma bardzo istotne znaczenie. Przewiduje ona zakaz podjadania między posiłkami, lecz także zabrania się opuszczania któregokolwiek z nich. Rezygnowanie z posiłku jest dużym błędem stosowanym przez osoby, które chcą schudnąć - co więcej - to najprostszy sposób na przytycie! Gdy odmawiamy sobie posiłku, organizm zabezpiecza się przed kolejną taką ewentualnością poprzez gromadzenie zapasów energii.

Współczesny styl życia sprawia, że ta jakże oczywista hierarchia trzech posiłków dziennie została zaburzona. Śniadanie jest często pomijane, obiad - za lekki, zaś kolacja – stanowczo zbyt obfita. Stosując dietę Montignaca musimy powrócić do prawidłowej hierarchii.


Śniadanie to podstawa

Z uwagi na fakt, że po przebudzeniu nasz żołądek jest pusty od wielu godzin, śniadanie powinno być obfite. Wiele osób lekceważy ten posiłek zadowalając się zaledwie filiżanką kawy czy herbaty. Niektórzy argumentują omijanie śniadania faktem, że nie są głodni. Jednak to oznacza po prostu tyle, że wieczorem zjadło się zbyt dużo. Dlatego, warto wprowadzić bardziej obfite śniadania kosztem lżejszych kolacji.


Główny posiłek - obiad

To nasz główny posiłek, dlatego powinien być normalny lub dosyć obfity - zwłaszcza w porównaniu z kolacją. Obojętnie, czy jemy na mieście, czy też w domu, nie powinniśmy się zadowalać zjedzonym w pośpiechu, niepełnym posiłkiem.

Przeczytaj równieżLekka kolacja

Kolacja nie tylko powinna być możliwie jak najlżejsza. Należy pamiętać, by zjeść ją jak najwcześniej - nocą organizm gromadzi zapasy, co stwarza ryzyko tycia. W dzisiejszych czasach, wieczór to jedyny moment odprężenia i wytchnienia w ciągu dnia. Spotyka się wtedy cała rodzina, wszyscy są głodni, więc spędzają czas przy wspólnym, obfitym posiłku. Chociaż zmiana tego nawyku jest dosyć trudna, staje się ona koniecznością, jeśli chcemy, aby dieta Montignaca przyniosła efekty. Przeczytaj więcej na temat kolacji w I-szej fazie diety montignaca.


Nie dla "złych" tłuszczów

Tłuszcze nasycone mogą mieć negatywny wpływ na układ krążenia i serce. Nadmierne spożywanie masła, tłuszczu z mięsna i wędlin czy śmietany, stwarza ryzyko podniesienia się poziomu cholesterolu we krwi. Tłuszcze ryb, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy oraz tłuszcz z gęsi i kaczki mogą z kolei chronić układ krążenia. Dlatego też, niezwykle istotne jest zachowanie równowagi między różnymi rodzajami tłuszczów. Mięso i wędliny powinny być spożywane nie częściej niż trzy razy w tygodniu, drób - dwa razy w tygodniu, na przemian z jajkami (także dwa razy w tygodniu).Ciekawe strony