Indeks glikemiczny

Dieta montignaca

Dieta Montignaca należy do programów żywieniowych, których przestrzeganie nie wymaga od nas liczenia kalorii czy odmierzania ilości spożywanych posiłków. Główną zasadą tego planu odchudzającego jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego właśnie chcielibyśmy omówić tutaj dokładniej, czym właściwe jest IG i dlaczego jest tak istotny.

Musimy zdać sobie sprawę, że chociaż szybkość przetwarzania różnych rodzajów węglowodanów jest podobna, ich wartość glikemiczna może się od siebie znacznie różnić. Warto zapoznać się teraz z pojęciem stosunku glikemicznego. Jest to ilość uwolnionej do krwi glukozy po przyswojeniu 50 gram węglowodanu do ilości glukozy po jej spożyciu w czystej formie, także w ilości 50 gram. Mówić prościej, obliczenie to ma na celu pokazanie, jak po przyjęciu konkretnego węglowodanu podnosi się poziom glukozy we krwi – w ten sposób mierzymy potencjał glikemiczny węglowodanu.

Pierwsze badania tego typu zostały przeprowadzone w roku 1976 przez P.A. Capro. Na podstawie wysuniętych przez niego obserwacji, kolejni uczeni pogłębiali wiedzę na ten temat. Szczególne znaczenie miały w tej kwestii opracowania D.J.A. Jenkinsa z 1981 roku. Nie tylko skupił się on na pomiarach wzrostu stężenia cukru po spożyciu danego rodzaju węglowodanu, lecz także brał on pod uwagę amplitudę wyżej wspomnianego wzrostu. To właśnie Jenkins stworzył obowiązującą i niezwykle przydatną do dziś tabelę indeksów glikemicznych danych produktów. Za punkt odniesienia wybrał glukozę i przypisał jej wartość 100. Indeks glikemiczny stanowi pomiar wpływu danego węglowodanu na wzrost stężenia cukru we krwi (który należy rozumieć jako zdolność uwalniania pewnej ilości glukozy po przetrawieniu pożywienia).

Istnieje następująca zależność – wysoki indeks glikemiczny (IG) węglowodanu sprawia, że przyswajanie spowoduje silną reakcję glikemiczą. Niski indeks glikemiczny węglowodanu z kolei powoduje słabą reakcję glikemiczną.

Przeczytaj równieżCiekawostka

Na koniec chcielibyśmy przedstawić pewną ciekawostkę. Społeczeństwo francuskie jest jedną z najszczuplejszych grup reprezentujących kraje rozwinięte. Spowodowane to jest m.in. stosowaniem diety ubogiej w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Jednakże, młodzi ludzie coraz częściej ulegają wpływom kuchni amerykańskiej charakteryzującej się bogactwem produktów o wysokim IG. Dlatego też, od przeszło 20 lat, niepokojąco rośnie liczba otyłych osób reprezentujących tę grupę wiekową. Te dane ukazują, jak ważne i korzystne dla naszej wagi jest stosowanie programu żywieniowego opierającego się na produktach o niskim indeksie glikemicznym, jak np. dieta Montignaca.


Ciekawe strony