Na czym polega dieta Montignac

Zdaniem Montignaca, proces tycia nie jest spowodowany nadmierną ilością przyjmowanych pokarmów, lecz złym ich doborem. Według specjalisty, nie trzeba ograniczać wielkości posiłków czy liczyć kalorii, a kontrolować zawartość węglowodanów w produktach. W swych publikacjach Francuz operuje pojęciami „złe” i „dobre” węglowodany. Klasyfikacja ta opiera się na tabeli pomagającej wybrać takie pokarmy, których spożycie nie powoduje tycia. Montignac zaproponował więc pionierską metodę wykorzystania indeksu glikemicznego (IG) do walki z nadwagą. „Dobre” węglowodany (charakteryzujące się niskim IG) nie podnoszą, lub podnoszą tylko nieznacznie poziom cukru we krwi.

Znaleźć je można m. in. w nieoczyszczonych zbożach, pełnoziarnistym ryżu, makronie razowym, chudym mięsie, rybach, odtłuszczonym nabiale oraz w większości owoców (głównie brzoskwinie, grejpfruty) i warzyw (zwłaszcza soczewica, groch, fasolka, pomidory, czosnek, warzywa zielone). „Złe” węglowodany powodują znaczny wzrost poziomu glukozy we krwi, co z kolei skutkuje zwiększeniem apetytu i magazynowaniem zapasów w organizmie. Zgodnie z zasadami diety, należy więc unikać produktów o wysokiej wartość IG, czyli m. in. cukru, cukierków, ciast, mąki, ziemniaków, białego ryżu, miodu, bananów, suszonych owoców, piwa czy kukurydzy.

Założenia diety nie są bardzo skomplikowane - powinniśmy spożywać jak najwięcej produktów o niskim indeksie glikemicznym. Zapomnijmy także o liczeniu kalorii - zgodnie z badaniami, nie istnieje zależność między ich ilością dostarczaną organizmowi, a otyłością. Montignac zauważył, że zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii powoduje przyzwyczajenie się organizmu do tego stanu. Dlatego też ponowne ich zwiększenie przynosi rezultat w postaci odkładania się nadmiaru, co znów skutkuje efektem jo-jo. Kolejną zasadą diety jest umiejętne komponowanie produktów ograniczające ilość przyjmowanych węglowodanów. Osoby traktujące jedzenie jako przyjemność nie muszą się martwić surowymi restrykcjami - nie trzeba ograniczać ilości spożywanego pokarmu, a z zalecanych przez Montignaca produktów skomponować można naprawdę pyszne dania. Powinniśmy przyjmować co najmniej 3 posiłki dziennie o stałych porach. Należy całkowicie wyeliminować z diety napoje gazowane oraz cukier (dopuszczalny tylko słodzik w postaci fruktozy).Przeczytaj równieżNa potrzeby diety produkty zostały podzielone na 7 grup:


  • białkowe - mięso, drób, jaja, chude mleko i sery, niskotłuszczowe jogurty, ryby, owoce morza,
  • węglowodanowe - pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki, kukurydza, marchew, buraki, alkohol,
  • rośliny strączkowe - fasola, groch, soczewica, bób, soja,
  • warzywa - ogórki, zielony groszek, kapusta, kalafior, cykoria, papryka, por, kabaczek,
  • owoce - jabłka, gruszki, śliwki, cytrusy, brzoskwinie, truskawki, kiwi,
  • nasiona - orzechy, migdały, pestki,
  • tłuszcze - oleje, masło, margaryna, czekolada.

Ciekawe strony